4. 6. 2024

Preventivní prohlídka u lékaře

Praktického lékaře máme každý, ale ruku na srdce, chodíme k němu všichni tak často, jak bychom měli? V dětství se o naše preventivní prohlídky starali rodiče a zanedbávat bychom je neměli ani v dospělosti.

Preventivní prohlídka u Vašeho praktického lékaře pro dospělé se provádí každé 2 roky, zpravidla po uplynutí 23 měsíců. Její obsah je pevně ukotven ve vyhlášce o preventivních prohlídkách č. 70/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Rozhodně to není zbytečná ztráta času – vznik řady onemocnění si pacient ani nemusí uvědomovat. Jejich včasný záchyt přitom může být klíčový pro úspěšnou léčbu.

V čem preventivní prohlídka spočívá?

Lékař s vámi projde anamnézu včetně té sociální, rizikové faktory vašeho života a třeba i rizika vaší profese. Co je důležité sledovat v rodinné anamnéze?

„Jde především o kardiovaskulární a plicní onemocnění, výskyt vysokého tlaku, cukrovky, poruch metabolismu tuků nebo i nádorových onemocnění a závislostí. Lékař s vámi projde také očkování, jak ta povinná, hrazená pojišťovnou, tak i nepovinná.

Také se můžete připravit na komplexní fyzické vyšetření krevního tlaku, štítné žlázy pohmatem, srdce a plic poklepem a poslechem, žil a tepen na dolních končetinách prohlídkou. Doktor zjistí i index tělesné hmotnosti. Čeká vás také orientační kontrola zraku, sluchu a moči lakmusovým papírkem.

Objednat se můžete u nás v ambulanci VPL:

+420 475 620 521
praktikusti@doktorum.cz

Za Humny 650, 400 04 Trmice

 

Onkologická prevence

V tomto směru lékař zkoumá kůži i kožní znaménka. U žen starších dvaceti pěti let, v jejichž rodinné anamnéze se nachází zhoubný nádor prsu, praktik provádí klinické vyšetření prsu a poučí pacientku o samovyšetření. Mužům z obdobných důvodů vyšetřuje varlata a prostatu per rectum.

Všechny části preventivní prohlídky jsou hrazeny zdravotní pojišťovnou. Nemusíte se tak bát nečekaných výdajů.

Také je třeba připomenout, že prevence je ze své podstaty výčet základních vyšetření určených pro všechny. Zdravému člověku budou stačit, pacienty, kteří trpí nějakým onemocněním, zejména chronickým, samozřejmě lékaři sledují i jinak, vyšetření mívají podrobnější a častější. Přesto i oni mají na preventivní prohlídky nárok.

Velké prohlídky

Kromě běžných dvouletých prohlídek má každý pacient v určitém věku nárok i na rozšířená vyšetření.

Čekejte...